Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać, kiedy dziecko musi mieć buty?

Pierwsze buty dla dziecka to dla wielu rodziców skomplikowany zakup, w podjęciu decyzji nie pomagają sprzeczne opinie pediatrów i ortopedów. Kiedy Twój maluszek zaczyna stawiać pierwsze kroki, zaczynasz się zastanawiać, jakie buty powinnaś wybrać i czym kierować się podczas zakupu? Pierwsze buty dla dziecka – jakie są najlepsze?

Kiedy dziecko musi mieć buty?

Od kilku lat ortopedzi i fizjoterapeuci wskazują, że pionizacja i nauka chodzenia dziecka powinna przebiegać w warunkach pełnej swobody. Według medycznych wskazań dobrze jeżeli maluch ma bezpośredni kontakt z podłożem, najlepiej różnego rodzaju. Oznacza to, że jeśli to możliwe, powinnaś jak najdłużej pozwolić dziecku chodzić na bosaka. W ten sposób mięśnie i ścięgna w okolicy małych stópek wzmocnią się, chodzenie na bosaka pomoże w prawidłowym stawianiu stóp, kolan i bioder. Kiedy Twoja pociecha pewnie stawia już kroki i widzisz, że jest w stanie sprawnie maszerować, udaj się z nią do sklepu po pierwsze buty. Pamiętaj jednak, że maluch powinien spędzać bez obuwia tyle czasu, ile to możliwe.

Czym kierować się w wyborze pierwszych butów dla dziecka?

Pierwsze buty dla dziecka powinny przede wszystkim idealnie trzymać małą stopę i jednocześnie nie ograniczać jej ruchów. Według wskazań specjalistów, pierwsze buty dla dziecka muszą mieć usztywniony zapiętek i szerokie noski (babychic.pl). Jednak zapiętek nie może zbyt mocno unieruchamiać pięty, ponieważ stopa nie będzie właściwie pracować. Zaokrąglone noski pierwszych butów dziecka mają umożliwiać swobodne poruszanie palcami. Cholewka butów powinna być elastyczna, tak aby nie utrudniała chodzenia. Podeszwa pierwszych butów Twojego dziecka koniecznie musi być sprężysta, najlepiej, aby swobodnie się wyginała w miejscu, w którym zginają się paluszki malca.

Jakie pierwsze buty dla dziecka są najlepsze?

Kupując pierwsze buty dla dziecka postaw na buty wiązane, ewentualnie z rzepami. Ważne, aby stabilnie trzymały się na małych stopkach, nie zsuwały się podczas chodzenia. Wybieraj lekkie buty, chodzenie w nich nie może męczyć malucha, pierwsze kroki i tak nastręczają mu wielu trudności. Najlepiej kiedy pierwsze buty są wykonane ze skóry lub innego, naturalnego materiału.

Buty dla dziecka powinny by przewiewne, chroniły stopy przed nadmiernym poceniem i rozwojem drobnoustrojów. Dobrze jeśli wyściółka butów jest cienka, stopy muszą być w nich stabilne. Dobierz buty adekwatnie do pory roku, w porze jesienno-zimowej zwróć uwagę na grubość podeszwy, która ma chronić przed zimnem i wilgocią.

Jak wybrać rozmiar pierwszych butów dla dziecka?

Wybór odpowiedniego rozmiaru pierwszych butów dla dziecka ma ogromne znaczenie, kupując zbyt duże lub zbyt małe buty wyrządzisz maluchowi krzywdę. Udaj się do sklepu, który dysponuje specjalną miarką lub skanerem do mierzenia stopy. Jeśli w pobliżu nie ma takiego, postaw na metody tradycyjne i zmierz stópkę za pomocą patyczka lub sznurka.

 

You may also like...