Szalone plansze
Jak każda gra, która osiągnęła sukces światowy, sudoku doczekało się różnych wariacji i modyfikacji. Dzieje się tak zawsze, gdy grono zapalonych graczy z jednej strony nie chce opuszczać lubianej formy rozrywki, a z drugiej jednak potrzebuje ono coś nowego, bo poprzednie sposoby gry już się znudziły.
Plansze zmienne są
Każdy z nas kojarzy, jaki wygląd mają w grze sudoku plansze. Klasyczne pole gry składa się z dziewięciu kwadratów, dzielących się na dziewięć pól. Modyfikacje, przez które przechodzą plansze podzielić można na 3 najważniejsze sposoby:
• Kolorowanie pól
• Poszerzanie
• Wzory cyfr początkowych
• Metody mieszane
Poszerzony kolor cyfr
Dzięki modyfikacjom plansze sudoku, a także zasady na nich panujące, stają się coraz bardziej skomplikowane. Wśród sposobu kolorowania pól, oprócz prostych zmian, takich jak dodawanie poprzecznych rzędów, pojawiają się też bardziej skomplikowane wzory, takie jak na przykład serca. Zwykle dodatkową zasadą jest przyjęcie, że na polach sudoku o danym kolorze muszą występować liczby od 1 do 9 i oczywiście, podobnie jak w przypadku kwadratów 3×3, nie mogą się powtarzać.
W łamigłówkach plansze są także poszerzane poprzez dodawanie nowych kwadratów 3×3, bądź łączenie całych pól gry. W tym przypadku zasady nie zmieniają się tak drastycznie jak w przypadku kolorowania. W nowych kwadratach sudoku nie zmieniają się zasady, które używają klasyczne plansze.
Czasem stosuje się też zabieg ustawiania cyfr podanych na początku gry w różne wzory lub litery, a także miesza się wyżej opisane sposoby. Dzięki takim zabiegom gra się nigdy nie nudzi, a występujące w sudoku plansze są zawsze nowym i niepowtarzalnym wyzwaniem.
Najnowsze komentarze