Inwazja ukwiałów.

Nie tyko glony są nieproszonymi i niechcianymi gośćmi w akwarium. Choć ze względu na niesamowita żywotność i powszechność występują najczęściej i są trudne do wytępienia. Ostatnimi czasy pojawiły się nowe kłopoty., Niegdyś poszukiwane, dziś stały się utrapieniem. A najciekawsze jest to, że wydawało się, że ze względu na specyficzne warunki, w jakich występuje w naturze, niemożliwe będzie ich hodowanie w sztucznym środowisku. Po raz kolejny człowiek w swoim egoizmie nie docenił siły natury.

Fragment natury w przyrodzie

Aiptasia to parzydełkowiec żyjący w symbiozie z jednokomórkowymi glonami. Jest rodzajem ukwiału – koralowca. Występuje w morzach tropikalnych. Prowadzi osiadłe życie w strefie przydennej. Dzięki symbiozie otrzymuje od glonów żywność produkowaną w procesie fotosyntezy. Większość gatunków jest odporna na zmiany zasolenia i jakości wody. Dzięki tym zdolnościom ukwiały te szybko się rozmnażają i wypierają ze zbiorników inne gatunki. Taki koralowy glon. Do akwarium najczęściej trafia ukryta w postaci mikroskopijnych polipów osiadłych w zakamarkach żywej skały. Traktowane są jako szkodniki, gdyż ze względu na duże zdolności reprodukcji wypierają inne gatunki. Mogą być tez szkodliwe dla innych organizmów w akwarium ryb czy roślin. Są jednak rybki, dla których ukwiał ten jest przykładem. I krewetki niektóre tez się nimi żywią.
Niestety jak już złapiemy tego szkodnika do akwarium bardzo trudno się go pozbyć. Ta krewetka na aiptasie to lysmata kuekenthali. Świetnie sobie radzi z ukwiałem wyjadając go z pomiędzy skał. Są to zwierzęta stadne i najlepiej zachowują się w grupie. Poradzi sobie z mniejszymi ukwiałami. Te większe trzeba usuwać mechanicznie.
Oczywiście z pomocą w zwalczaniu tego paskudztwa pomoże nam chemia. Na rynku jest sporo preparatów, które pomogą nam w opanowaniu inwazji drapieżnych ukwiałów. Jest jeszcze ryba, która poradzi sobie z ukwiałem. W ogóle jest pożyteczna, bo żywi się tez glonami. Jest wyjątkowa, podobna do liścia. Pływa głową w dół. Czy będzie ozdobą morskiego akwarium? Nie mam pojęcia. Nazwa zachęca średnio., Brzydal.

You may also like...